Artvin HAVA DURUMU
BİZE ULAŞIN (0532) 395 42 98

Tarihçe

- +

Artvin İli Ardanuç İlçesi’nin Kutlu Köyü’nden Osman oğlu 1307 doğumlu Davut Ketenci’nin anlattığına göre, Köyümüz Kutlu ( eski ismi Göraşet ) köyünün kuruluş efsanesi şöyledir:

Yapılış tarihi kesin olarak bilinmemekte olan ve adının Petrik İsman Metin kalesi olarak söylenen köyümüz bağlarında bulunan kaleyi dört kardeş olan ve adları Zaman, Manan, Mazman ve Kurikat olan kardeşler yaptırır, yerleşim yeri gözden uzak etrafı dik yamaçlarla çevrili bir vadi içerisinde verimli topraklar üzerinde bulunmaktadır.

Etrafı sık ormanlarla kaplı olduğu için yaban hayvanları çokça bulunmaktadır. Bu dört kardeş bir gün avlanmak için etrafa açılırlar. Köyümüzün şimdiki yerine geldiklerinde bu bölgede çok lezzetli suların çıktığını görürler. Bu suların çıktığı kaynaklardan faydalanıp her zaman ava çıktıklarında kalıp dinlenmek için pınarların başında birer ev yapmayı düşünürler. Zaman isimli olan bugün zamiyangil denen yerde, Manan bugün manangil denen yerde, Mazman bugünkü kadigil ve kayagil denen yerde, Kurikat da bugünkü aligil denen yerde bulunan suların yanında ev yaparak ilk yerleşim adımını atmışlar. Daha sonra bu kardeşlerin nesillerinden kalanlar bu yerleri yurt edinmişler ve Köyümüz(Göraşet) Kutlu Köyü böylece kurulmuştur.

NOT: Zamiyangilin pınara sonradan Körhanın suyu, Manangilin suya Kodana, Mazmanın suyuna Tahmola, Kurikatın suyuna da Kurikin suyu denilmiştir.

Derleyen : Kutlu Köyü’nden Davut KETENCİ’nin torunu, emekli öğretmen

Arslan KETENCİ.