15°C
Artvin HAVA DURUMU15°C Çok Bulutlu
BİZE ULAŞIN (0532) 395 42 98

Güncel

KUTLU-DER

Petri Kisman Ahmet Kalesi

- +

Konu kale olunca

Kaleyle ilgili olarak, kültür bakanlığı Röleve genel müdürlüğü Artvin il kültür müdürlüğü  Artvin valiliği Ardanuç kaymakamlığı, Rize kültür müdürlüğü, Erzurum müze müdürlüğü ve TBMM dilekçe komisyonlarına birkaç yıldır yazışmalar yapılıyor. Tüm bilgiler toplandı. Her şey hazır durumda velakin bu işi üstlenecek bir üniversite arayışı içindeyiz. Bu işi üstlenecek bir  öğretim görevlisine ve bu işi üstlenecek yerel yönetimi lazım. 

Yıllarca tescili Kültür Bakanlığına ait  köyümüz  sınırları içinde bulunan 2001 metre kare üzerine kurulan bu tarihi eser  petoban kalesi olarak Artvin Kültür Müdürlüğü tarihi yerler kategorisinde yer almıştır. Festivallerin yapıldığı yıllarda Derneğimiz tarafından Van Y.Y. Üniversitesinden Doç. Dr. Osman AYTEKİN Rize Turizm Müdürlüğü Arkeolog sayın Elmas Kaya’nı n Araştırma ve incelemeleri sonucu düzenlenen raporlar doğrultusunda buranın Bagratlı Krallığının sarayı olduğu görüşüne varılmıştır. Buradan hareketle Artvin il kültür müdürlüğü Valilik ve Ardanuç kaymakamlıklarındaki petri kısman Ahmet kalesinin gezilecek tarihi yerler listesinde web sayfalarında yer alması istenmiştir. Ancak bir türlü bu işi defalarca gitmemize rağmen sonuç alamadık. Bu yıl sayın Ardanuç Kaymakamı köyümüz ziyaretinde kendisine elden bu tarihi eserle ilgili bilgi ve belgeleri kapsayan büyük boy makineli klasör teslim edildi çok ilgilendi. Ancak pandamı nedeniyle bir araya gelemedik.

 Bu gün Ardanuç Yazı İşleri Müdürü Cafer beyi telefonla arayarak web sayfasının düzeltilmesini rica ettim belgeleri de attım. İlgileneceğini söyledi. Köy Muhtarımız Sayın Asım Kaya yı aradım oda iki üç defa Cafer beyin yanına gitmiş fakat Cafer beyin yoğunluğu nedeniyle konuyu görüşemediğini Yarın tekrar gideceğini bildirdi.

Daha sonra Ardanuç Kaymakamımızı telefonla aradım. Kendisi Artvin de olduğunu valilikte görev yaptığını belirtti Artvin İl Kültür müdürlüğünü arayıp onlarla bu konuyu düzelteceklerini ve yaza doğru ne gibi girişimler yapılacağı konusunda daha sonra bilgi alış verişinde bulunacağımızı belirtti.

Üniversite işi içinde sevgili yeğenim Sayın Doç. Dr. Taşkın Kılıç’ta yazdan beri arayış içindedir.  Şimdilik böyle Nusret kardeşime ve Konuyu takip eden tüm köylülerimize teşekkür ederim. Yapılan bu mücadelenin bir amacı var oda köyümüz ve çevremiz içindir inşallah başarı hepimize olsun. Kalın sağlıcakla

Not: Tarihi eserle ilgili geniş bilgi almak isteyenlerin http://kutlu.der.org.tr  adresindeki tarihi eser adlı sayfadan ulaşabilir.  Selam ve saygılarımızla 18.01.2021 Pazartesi 

Osman Keteci

Kutlu-der Sekreteri

YORUM GÖNDERYorumlarınızı göndermek için alt kısımdaki formu kullanabilirsiniz.